Plugins - PHP Compatibility Checker - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (38 entries)

en: close
ja_JP: 閉じる

en: Message:
ja_JP: メッセージ:

en: Response status:
ja_JP: 応答ステータス:

en: Click on PHP Version to see errors and warnings
ja_JP: エラーと警告を表示するには PHP バージョンをクリック

en: Now scanning:
ja_JP: スキャン中:

en: Looks like you are using a development version of <strong>PHP Compatibility Checker</strong>. Please run <code>make build</code> to build assets.
ja_JP: <strong>PHP Compatibility Checker</strong> の開発版を使用しているようです。<code>make build</code> を実行し、アセットを構築してください。

note: Description of the plugin
en: The WP Engine PHP Compatibility Checker can be used by any WordPress website on any web host to check PHP version compatibility.
ja_JP: WP Engine の PHP Compatibility Checker は、あらゆるホスティングサービスですべての WordPress サイトで使用することができ、PHP バージョンの互換性を確認します。

en: Start Scan
ja_JP: スキャンを開始

en: Submit to Codeable
ja_JP: Codeable に送信

en: Automatically submit this error report to Codeable to get a quick quote from their vetted WordPress developers.
ja_JP: このエラーレポートを自動的に Codeable で送信して、WordPress 開発者からの調査結果を得ましょう。

en: Get PHP 8 ready with Codeable
ja_JP: Codeable で PHP 8 を準備しましょう

en: Find a WP Engine Partner
ja_JP: WP Engine パートナーを探す

en: Our agency partners can help make your site PHP 8 compatible.
ja_JP: 当社の代理店パートナーは、あなたのサイトを PHP ８ 互換にするお手伝いができます。

en: Get help from WP Engine partners
ja_JP: WP Engine のパートナーからの助けを得る

en: Need help making this site PHP 8 compatible?
ja_JP: サイトの PHP 8 対応にヘルプが必要ですか ?

en: Click here to upgrade to PHP 7
ja_JP: ここをクリックして PHP 7 にアップグレードしてください

en: Already a WP Engine customer?
ja_JP: すでに WP Engine を利用していますか ?

en: Get PHP 7 Hosting
ja_JP: PHP 7 ホスティングを手に入れる

en: Upgrade to PHP 7 for free
ja_JP: PHP 7 に無料でアップグレード

en: Speed up your site and improve your conversion opportunities by upgrading to PHP 7 on the WP Engine platform.
ja_JP: WP Engine の基盤上で PHP 7 にアップグレードすることにより、サイトをスピードアップし、コンバージョンの機会を改善します。

en: Make your site 2x faster with PHP 7 WordPress hosting
ja_JP: PHP 7 の WordPress ホスティングで2倍の高速化を実現

en: Make your site 2x faster by upgrading to PHP 7
ja_JP: PHP 7 にアップグレードすることで、2倍の高速化を実現

note: translators: %s: GitHub Wiki URL
en: Report false positives <a target="_blank" href="%s">on our GitHub repo</a>.
ja_JP: 誤判定を <a target="_blank" href="%s">このプラグインの GitHub リポジトリ</a>に報告。

en: PHP Warnings could cause compatibility issues with future PHP versions and/or spam your logs.
ja_JP: PHP の警告は、互換性に関して後継の PHP のバージョンへの影響や、大量のログを記録する問題を引き起こす可能性があります。

en: This tool does not execute your theme or plugin code, so it cannot detect runtime compatibility issues.
ja_JP: このツールは、テーマやプラグインのコードを実行しないため、ランタイムの互換性に関する問題を検出することができません。

en: Limitations &amp; Caveats
ja_JP: 制限事項と注意事項

note: translators: %s: hosting URL
en: <strong>Attention:</strong> Not all errors are show-stoppers. <a target="_blank" href="%s">Use LocalWP to test this site on PHP 8</a> to see if it just works!
ja_JP: <strong>注:</strong> すべてのエラーメッセージが、選択した PHP のバージョンでは動作しないことを意味するものではありません。<a target="_blank" href="%s">このサイトを PHP 8 でテスト</a>し、動作確認してみましょう。

en: View results as raw text
ja_JP: 結果をテキストで表示

en: Clear results
ja_JP: 結果をクリア

en: Download Report
ja_JP: レポートをダウンロード

en: Scan Results for PHP Compatibility
ja_JP: PHP 互換性の調査結果

en: Scan all plugins and themes
ja_JP: すべてのプラグインとテーマ

en: Only scan active plugins and theme
ja_JP: 有効化中のプラグインとテーマのみをスキャン

en: Plugin / Theme Status
ja_JP: プラグイン/テーマの状態

en: Scan Options
ja_JP: スキャンオプション

en: This tool will lint your theme and plugin code on this site and provide you a report of compatibility issues. These issues are categorized into errors and warnings and will list the file and line number of the offending code, as well as the info about why that line of code is incompatible with the chosen version of PHP. This tool will also suggest updates to themes and plugins, as a new version may offer compatible code.
ja_JP: このツールは、このサイト上のテーマとプラグインのコードを詳細に調査し、互換性の問題に関するレポートを提供します。これらの問題はエラーと警告に分類し、問題のあるコードのファイルと行番号、およびコード行が選択した PHP バージョンと互換性がない理由に関する情報を一覧で表示します。テーマやプラグインは互換性のある新しいバージョンが提供される可能性があることから、テーマやプラグインの最新バージョンへの更新可否も案内します。

en: The PHP Compatibility Checker can be used on any WordPress website on any web host.
ja_JP: PHP Compatibility Checker は、あらゆるサーバー上の WordPress サイトで使えます。

en: Scan site
ja_JP: サイトをスキャン
